Годишната инфлация в България е 1,8%, а за последния месец цените на стоките и услугите са се увеличили с 1,1%, съобщава Националният статистически институт (НСИ). Най-голямо поскъпване е отчетено в секторите „Развлечения и култура“, „Облекло и обувки“, „Образование“ и „Жилища и поддръжка на дома“, докато транспортните услуги отбелязват спад.
Въпреки ниската инфлация, икономисти предупреждават за забавяне на икономическия растеж и необходимост от строга бюджетна дисциплина. Според експертите, държавата трябва да съкрати разходите си, за да намали бюджетния дефицит и да стабилизира икономиката.
Притеснения за доходите на гражданите
Замразяването на доходите става все по-обсъждана тема, като много хора се опасяват от финансови затруднения. Виктория Раева, начален учител с над 10 години стаж, споделя, че настоящата ѝ заплата вече не покрива нуждите ѝ. „При замразяването на доходите и растящите цени ще стане още по-трудно. Не мисля, че е редно да се замразяват заплатите“, казва тя пред БТВ.
Икономистите обаче посочват, че няма как доходите да се увеличават значително без устойчив икономически растеж. „При 2% ръст на икономиката и 2% инфлация, е нереалистично да очакваме заплати и пенсии да растат с 15-20%“, коментира Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика.
Бюджетни реформи за стабилност
Бившият заместник-финансов министър Любомир Дацов допълва, че доходите в България растат по-бързо от производителността на труда. Той препоръчва свиването на бюджетния дефицит да стане чрез реформи в разходната част на бюджета, вместо чрез еднократни съкращения.
В същото време граждани поставят под въпрос високите заплати на депутатите и предлагат тяхното замразяване като мярка за намаляване на бюджетните разходи. Те изразяват надежда, че правителството ще намери начин да увеличи доходите на обикновените хора, без да застрашава икономическата стабилност.