Китай предприе важна крачка в реализирането на амбициозния си план за изграждане на база на Луната до 2035 г., като изпрати в космоса тухли, изработени от лунна почва. Товарната ракета „Тянчжоу-8“ излетя на 15 ноември вечерта към космическата станция „Тянгун“, където образците ще бъдат подложени на екстремни условия, сходни с тези на Луната.
Целта на експеримента е да се провери издръжливостта на материала при температурни амплитуди от -190°C до +180°C, космическа радиация и микрометеоритни удари. „Ще ги оставим извън станцията, за да анализираме как се справят с тези предизвикателства“, обясни проф. Джоу Ченг от Университета за наука и технологии Хуажун, чийто екип е разработил тухлите.
Тухлите са изработени от земни материали, вдъхновени от почвата, събрана от мисията „Чанъе-5“, която донесе първите образци от Луната от 40 години насам. Те са три пъти по-здрави от стандартните тухли и могат да се съединяват без свързващи вещества. Това ги прави подходящи за изграждане на устойчиви структури на Луната, където използването на местни ресурси ще намали значително разходите.
Екипът на Джоу разработва и роботи за 3D принтиране, които ще могат да изграждат конструкции директно от лунна почва. „Производството на материали на място е икономически изгодно и технологично възможно“, смята проф. Яко ван Лоон от университета Кийл в Обединеното кралство.
Китай не е единствената страна с амбиции за изграждане на база на Луната. НАСА, Европейската космическа агенция и други организации също експериментират с технологии за производство на материали от лунна почва.
Проектът на Китай, наречен Международна лунна изследователска станция (ILRS), се реализира в партньорство с Русия и е подкрепен от около 10 държави и 40 международни организации. Успехът на тези експерименти може да положи основата за дългосрочно човешко присъствие на Луната.