Йордановден слага край на “мръсните дни” и носи надежда за берекет

С Йордановден в миналото се е отбелязвал краят на т.нар. “мръсни дни”, споделя Силвия Гарванска, главен уредник в отдел “Етнография” на Регионалния исторически музей във Враца. Преди празника, в полунощ, предците ни вярвали, че водата спира за момент, а който бръкне в нея, може да извади злато

.По думите на Гарванска вярата в силата на водата е била особено силна. На Йордановден младите момичета от семейството донасяли пречистена вода от извора, а свещеникът благославял домовете след водосвет в църквата. Вярвало се е, че колкото по-студено е на празника, толкова по-плодородна ще бъде годината – народът казвал: „Дебел сняг, дебел комат.“

Обичаите включвали ритуално къпане на именниците, булките и младоженките за здраве и плодородие. Вярвало се е, че ако булка бъде изкъпана на Йордановден, ще се омъжи през годината. На Ивановден къпели жените, сключили брак през изминалата година, за да са здрави и плодовити.

В община Враца на Йордановден празнуват 480 мъже с името Йордан и 412 жени с името Йорданка. На следващия ден, Ивановден, имен ден имат 2248 души, сред които 675 дами, носещи името Иванка.

Традиционният ритуал по спасяването на богоявленския кръст ще се състои на 6 януари в област Враца. Във Враца празникът ще се проведе на река Лева от 11:30 ч., където ще се съберат местни жители и гости, за да отбележат Богоявление.

Добави коментар

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване