Финансистът Макс Баклаян коментира в интервю за БНР, че към момента няма увеличение на фалшивите банкноти в България, но предупреди, че ако страната влезе в еврозоната, това ще доведе до по-висок риск от фалшификации. Според него, влизането в еврозоната не е в интерес на българите, тъй като ще създаде условия за повече фалшиви пари в обръщение.
Баклаян се спря и на случая със засечената фалшива банкнота от 500 евро, като подчерта, че качеството на фалшивите банкноти с висока деноминация трябва да бъде изключително високо, за да преминат през системите за проверка. Той обясни, че при проверка на автентичността на банкнотите се използват специализирани машини, които обаче могат да открият фалшификатите, ако те не отговарят на стандартите.
По думите на финансовия експерт, при фалшивите банкноти хартията е по-дебела, водният знак е само рисунка, а нивото на печат не е толкова прецизно, колкото при истинските банкноти. Освен това, задната страна на фалшивите банкноти често е по-лошо изработена, защото фалшификаторите се фокусират основно върху предната част.
Баклаян също потвърди, че най-често фалшифицираните банкноти са и най-широко използваните, като посочи, че в момента има много повече фалшиви петдесетолевки отколкото двайсетолевки. Той обясни как при правилната проверка на банкнотата срещу светлина, истинската ще има по-тънка и прозрачна част около водния знак, докато фалшивата ще има само рисунка. Холограмната лента при истинската банкнота също образува цветовете на дъгата, докато при фалшивата е просто сребриста.
Според Баклаян, в момента, в който фалшивата банкнота попадне в ръцете на специалист, шансът тя да бъде пропусната е нулев.