Пловдив отбеляза кампанията “Никога повече насилие у дома” с пресконференция и нови инициативи

В Пловдив се проведе пресконференция по повод Националната кампания “Никога повече насилие у дома” и 16-те дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. В събитието участваха представители на местните институции, ангажирани с проблема на домашното насилие.

“25 ноември е обявен от ООН за Ден за борба с насилието над жени”, заяви директорът на ОДМВР-Пловдив, ст. комисар Георги Машонов, като отбеляза значителните промени в обработването на случаи на насилие през последните години. През 2023 г. бе приет нов закон, свързан с наказателното право, и във всяко звено на полицията има по двама служители, работещи по тези въпроси.

Местните органи и институции подготвят нови превантивни действия, включително предоставяне на информационни материали в структури, посещавани от голям брой граждани. Кампанията ще включва и беседи с ученици от 14 до 17 години по темата за насилието и правата им. Началникът на отдел “Охранителна полиция” комисар Красимир Аргиров съобщи, че предстоят срещи с директори на училища за осведомяване на младите хора.

Районният координатор по Закона за защита от домашно насилие към ОДМВР-Пловдив, ст. инспектор Николай Бабов, съобщи, че през 2024 г. са издадени 497 заповеди за защита от насилие. Той отчете също ръст в броя на образуваните досъдебни производства – 119 през първите шест месеца на годината в сравнение с 21 през същия период на 2023 г.

Районният прокурор на Пловдив, Петър Петров, апелира жертвите на насилие да не се страхуват да потърсят помощ и да сътрудничат на органите на реда. Той обясни, че едва една четвърт от делата за домашно насилие стигат до съда, често поради отказ на жертвите да свидетелстват.

Председателят на Районния съд – Пловдив, Иван Бекяров, съобщи, че през 2023 г. са образувани 273 граждански дела по домашно насилие, като 99 от тях са били изцяло уважени. През 2024 г. тези дела вече са 284, като 157 заповеди за незабавна защита са били издадени.

Община Пловдив също активно подкрепя жертвите на насилие чрез разкриване на кризисни центрове, които осигуряват подслон и психологическа подкрепа. Заместник-кметът по социални дейности Женя Петкова подчерта важността на предоставянето на помощ и съдействие при комуникацията с институциите.

Фондация “ДА”, която работи с жертви на домашно насилие, отчете, че през 2023 г. са извършени 326 консултации, а през текущата година – 212. Адвокат Милена Кадиева от фондацията посочи, че България разполага с един от най-добре действащите закони в Европа за защита от домашно насилие, благодарение на последните промени, приети през 2023 г.

В края на пресконференцията бяха представени примери за успешни случаи на помощ, като историята на майка и двете й деца, които успешно са избягали от насилие и са започнали нов живот с помощта на социални работници, адвокати и психолози. Адвокат Кадиева призова всички жертви на насилие да не се страхуват да потърсят помощ и да не се оставят да бъдат жертви на домашно насилие.

Добави коментар

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване