Американското правителство получи разрешение да ликвидира 69,370 биткойна, иззети от вече неактивния онлайн пазар Silk Road, на стойност около $6 милиарда.
Група ищци, включваща компании като Battle Born Investments Company и First 100 Holdings, се опита да забави процеса, настоявайки за разкриване на самоличността на неизвестен хакер, участвал в прехвърлянето на криптовалутата към правителството на САЩ.
Спор за самоличността на хакера
Хакерът проникнал в Silk Road преди повече от десетилетие и твърди, че е бил заплашван от основателя на платформата Рос Улбрихт, който в момента изтърпява присъда в затвора. Искането на ищците бе базирано на Закона за свобода на информацията (FOIA), но съда в Калифорния се произнесе в полза на правителството, което означава, че продажбата на конфискуваните биткойни може да започне.
Възможни последици за пазара
Ликвидацията на такова значително количество биткойни може да предизвика нестабилност на криптопазара, който вече е изправен пред спад в динамиката.
Революционна година за биткойн?
Въпреки това, 2025 г. се очаква да бъде ключова за приемането на биткойн като основна криптовалута. Според доклад на Fidelity Digital Assets, все повече национални държави, централни банки и финансови институции разглеждат биткойна като стратегическа инвестиция. Анализаторът Мат Хоган отбелязва, че макроикономическите предизвикателства, като нарастваща инфлация и валутни колебания, правят инвестицията в биткойн по-малко рискова в сравнение с отказа от такава.
Решението за продажбата на конфискуваните биткойни идва в ключов момент за криптосектора и може да повлияе на бъдещото му развитие.