Японски учени от Токийския научен институт са използвали вдъхновение от крилете на птицата колибри, за да разработят иновативен метод за точно определяне на посоката на вятъра. Изследователите използвали сензори за деформация и невронна мрежа, за да измерват промените в напрежението, които възникват при размаха на крилете. Това откритие е публикувано в списание Advanced Intelligent Systems.
Летящите насекоми и птици имат механични рецептори на крилата, които събират данни за напрежението и помагат за контрола на полета. Тези рецептори усъвършенстват реакциите на създанията спрямо измененията на вятъра и околната среда.
В експеримента, учените са прикрепили седем сензора към гъвкава конструкция, имитираща крилете на колибри. Подложили я на вятър с различни посоки в аеродинамичен тунел, измервайки деформациите на крилете при седем различни посоки на вятъра и безветрие. Събраните данни позволили на екипа да определи посоката на вятъра с точност от 99,5%.
Това постижение може да революционизира контрола и адаптивността на въздушни роботи с размахващи криле, като им позволи да се справят по-добре при променливи условия на вятъра.