Анализ на Европейския синдикален институт, част от Европейската конфедерация на профсъюзите, показва, че около един милион българи не могат да си позволят почивка. Данните за 2022 година, както и за 2023 година, остават почти същите.
Броят на работниците, които не могат да си позволят едноседмичен отпуск, се е увеличил с над два милиона. През 2022 г. приблизително 39,7 милиона работещи (15% от всички) не могат да си позволят почивка извън дома, в сравнение с 37,6 милиона (14%) през 2021 г., според КНСБ.
Вестник „24 часа“ отбелязва, че във Франция има най-голям ръст на бедността по отношение на почивка, като много работещи не могат да си позволят да пътуват дори в отпуск.
Държавите с най-голям дял работници, които не могат да си позволят почивка, са Румъния (36%), Кипър (25%) и Гърция (25%). В Румъния ситуацията вероятно се е подобрила, след като правителството увеличи минималната работна заплата с 23% и засили правомощията на работниците за колективно договаряне.
След пандемията от COVID-19 и покачването на цените на ваканционните пакети, заедно с намаляването на реалните заплати поради инфлацията, Европейската конфедерация на профсъюзите подчертава необходимостта от гарантиране на колективното договаряне във всички държави членки на ЕС. Колективното договаряне осигурява по-справедливо заплащане и до две седмици повече отпуск всяка година.
Генералният секретар на ЕКП, Естер Линч, коментира в доклада, че работещите трябва да могат да си позволят почивка след цяла година труд. Почивката е от съществено значение за физическото и психическото здраве на работниците и за осигуряване на ценни преживявания за децата. Нарастването на броя на семействата, които могат да си позволят почивка, е един от големите социални успехи на Европа през 20-ти век.