Скандал в София: Шефът на „Гробищни паркове“ уволнен след данни за сериозни нарушения

Директорът на общинското предприятие „Гробищни паркове“ Румен Димитров е освободен дисциплинарно след проверка, разкрила редица нарушения при управлението на структурата. Решението е взето от кмета на София Васил Терзиев, след като инспекция на общинския антикорупционен инспекторат е установила незаконосъобразни практики и съмнения за злоупотреби.

Проверката е проведена в периода от 25 март до 30 април 2026 година от отдел „Инспекторат за противодействие на корупцията“ към Столичната община. Според констатациите са открити случаи на непрозрачно харчене на публични средства, нарушения на бюджетната дисциплина, назначения на служители без необходимата квалификация и пропуски при обработването на лични данни.

В резултат на установеното Румен Димитров е отстранен от длъжност, считано от 11 май. Докладът от проверката вече е изпратен в Софийската градска прокуратура, която трябва да прецени дали има основания за последващи действия по закон.

От Столичната община подчертават, че новосъздаденият инспекторат има задача да засили вътрешния контрол и да реагира при сигнали за корупция и нередности в общинските структури.

„Когато има данни за нарушение на закона, реакцията е задължителна. Контролът трябва да се прилага еднакво към всички“, заяви кметът Васил Терзиев, цитиран от общинския пресцентър.

Бъдете в крак с най-важните новини

С натискането на бутона за абониране потвърждавате, че сте прочели и сте съгласни с нашата Декларация за поверителност и Условия за ползване