Столичната адвокатска колегия излезе с остро становище срещу предложените изменения в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), които предоставят на Националната агенция за приходите (НАП) правомощия за претърсвания, изземвания и разпити на проверявани лица. Според адвокатите, тези промени превръщат НАП в силова структура и създават риск от репресии срещу гражданите и бизнеса.
В официално становище, изпратено до Народното събрание, адвокатската колегия предупреждава, че предложенията представляват „опасен прецедент“, който застрашава правата на гражданите. Според тях, предоставянето на функции, присъщи за полицейските органи, на ограничен кръг служители на НАП, без съдебен контрол, е недопустимо.
Особено спорно е правото на НАП да изисква устни обяснения от проверяваните лица – практика, която адвокатите наричат „квази разпит“. Това, според тях, поставя предприемачите в уязвимо положение, тъй като те не са подготвени да отговарят на въпроси, свързани със сложни данъчни и счетоводни изисквания.
Промените предизвикаха силно недоволство сред юристи, предприемачи и счетоводители, които изразиха опасения от възможни злоупотреби. „Претърсванията и изземванията са задължения на МВР и прокуратурата. Не виждам причина НАП да придобива подобни правомощия“, коментират граждани в социалните мрежи.
Депутатът Божидар Божанов от ПП-ДБ също се противопостави на промените, като заяви във Facebook, че не подкрепя „репресивни правомощия“ за НАП. Той посочи, че предложенията в ДОПК предвиждат действия по реда на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), но липсват съответни изменения в НПК, което създава правна несигурност.
Измененията в ДОПК са част от преходните разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2025 г., предложен от служебния кабинет. Според експерти, те са свързани с планираното сливане на НАП и Агенция „Митници“, което може да доведе до прехвърляне на разследващи функции от митническите инспектори към данъчните служители.
Дискусиите по темата продължават, като засега предложенията срещат сериозна обществена и професионална съпротива.